ÉVADZÁRÓ TÁRSULATI ÜLÉS A DUNAÚJVÁROSI BARTÓK SZÍNHÁZBAN
Őze Áron ünnepélyes igazgatói kinevezése további öt évre
„Jó, hogy itt vagyunk, együtt. A Bartók Kamaraszínház és a Bartók Táncszínház. És Dunaújváros vezetése. Köszönöm a munkatársaknak, hogy az elmúlt hosszú és nehéz időszakban – a világjárvány több hullámában – helyt álltak a közönségért, Dunaújvárosért. És köszönjük Dunaújváros vezetésének, hogy figyelemmel vannak a munkánkra, és minden segítséget megkapunk tőlük. Sajnos fájó veszteségeink is voltak a pandémiában, elvesztettük színházunk egyik alaptagját, Böröcz György kiváló kollégánkat. Emlékét megőrizzük, róla neveztük el a stúdiószínpadunkat. Most egy perc csenddel emlékezzünk rá és mindazokra, akik már nem lehetnek velünk” – kezdte a mai évadzáró társulati ülést Őze Áron, a dunaújvárosi Bartók Kamaraszínház igazgatója.
Az emlékezés csendje után Pintér Tamás, Dunaújváros polgármestere beszélt arról, hogy ebben a rendkívüli időszakban is sokat adott érzelmileg a színház az online előadásaival, hiszen élményekkel töltötték föl a bezártságban lévő embereket. Másfelől a polgármester ünnepélyesen átadta Őze Áronnak a megbízólevelét: július 1-jétől öt évig továbbra is ő vezetheti a Bartók Színházat. Pályázatával és eddigi munkája alapján további bizalmat kapott a városvezetéstől.
„Öt éve, amikor először neveztek ki a Bartók Kamaraszínház élére, azt mondtam: nekünk Dunaújvárosban van dolgunk. Most azt mondom: nekünk még sok dolgunk van Dunaújvárosban. Köszönöm szépen a bizalmat. Tudjuk, a bizalmat nem az ígéretek tartják fenn, hanem a tettek. Ez fog vezetni engem a következő öt évben is. Új szakmai hangsúlyok mentén szeretném továbbfejleszteni Dunaújváros színházát” – mondta Őze Áron a kinevezésekor. Majd úgy folytatta: „Évadot zárunk hagyományosan, ám a munka nem áll meg, hiszen folytatjuk a próbákat – jelenleg a Hamlear próbáit –, és utazunk nyáron fesztiválokra, fellépünk szabadtéri helyszíneken. Úgyhogy a Bartók Színház nyáron úton lesz. Június 23-án a Szentendrei Skanzenben kezdjük a nyarat az Utánképzés ittas vezetőknek előadásunkkal, majd jön a Hamlear gyulai bemutatója, közös produkció ez a Gyulai Várszínházzal, aztán szintén Gyulán játsszuk a Sándor Mátyást, s Esztergomba visszük a Toldit és a Jónás könyvét. A Bartók Táncszínház ugyancsak végig turnézza a nyarat. De most hadd idézzem föl röviden az elmúlt évadot, mi mindent tettünk abban a helyzetben, amikor kizökkent a világ a járvány miatt.”
A Bartók Színház működését a járványidőszak – hasonlóan más intézményekéhez – szakaszokra tagolta. Az első hullámban elindult online a Bartók Virtuális Színház, hogy a közönség ne maradjon színház nélkül, és a korábbi előadások rögzített változatát tűzték műsorra. 2020 nyarán létrehozták a színház melletti parkban a Bartók Ligetet, hogy a bérleteseik meg tudják nézni a pandémia miatt elmaradt előadásokat. A Bartók Liget idén augusztusban is kinyit, hogy pótolhassanak további előadásokat.
A 2020/21-es szezonban, a járvány következő szakaszaiban – mivel a munka, a próbák folytatódhattak a színházban – élő online, úgynevezett stream-előadásokat közvetítettek a Bartók Színház internetes közösségi platformjain, a Facebook-oldalon és a YouTube-csatornán. Ehhez megteremtették a technikai feltételeket. 19 stream-előadást láthattak így az érdeklődők, köztük két premiert: a Világtalanokat, illetve a Mario és a varázsló online bemutatóját. Mindemellett Bartók Kávézó néven vasárnaponként online beszélgetéseket is adtak a színházból: Balla Tibor dunaújvárosi újságíró kérdezett olyan alkotókat, akik kötődnek a városhoz. Szintén rendkívül sikeressé vált a Bartók Ünnep kezdeményezés: a színház művészei különféle jeles alkalmakhoz kapcsolódóan online ünnepi műsort adtak a közönségnek.
„A Bartók Színház tehát a pandémia időszakában is teljesítette kötelezettségeit, színházi, kulturális küldetését”, jegyezte meg Őze Áron. Kitért arra is: „Jelenleg 16 olyan előadásunk van, amelyet az új, 2021/22-as évadban tűzünk műsorra. Vannak köztük olyanok produkciók, amelyeket még nem mutattunk be, s olyanok is, amelyekből eddig csak 1-1 előadást tudtunk játszani. Óriási repertoárral indulunk így az új évadban. Ezeket a darabokat augusztus végétől kicsomagoljuk, és színre visszük Dunaújvárosban. Augusztus 20-án a városi nyitással együtt nyitjuk az évadunkat, majd a Bartók Ligetben először láthatja a közönségünk a Nem leszek a játékszered musicalt augusztus 27-28-29-én. Szeptemberben három bemutatót tartunk: A kis hercegét, a Hamlearét – Győrei Zsolt és Schlatovszky Csaba műve – a Magyar Dráma Napjához kapcsolódóan, illetve a János vitéz táncelőadást a Bartók Táncszínháztól.”
Őze Áron a társulati ülés végén bejelentette: július 1-jétől művészeti igazgatóvá nevezi ki Csadi Zoltán színész-rendezőt, aki már csaknem 20 éve a Bartók Színház tagja, itt kezdte a pályáját. A Bartók Táncszínház vezetője továbbra is Vári Bertalan. Egyben megköszönte Sipos Imre korábbi művészeti vezető munkáját, aki ugyan kapcsolatban marad a dunaújvárosi teátrummal, de mostantól a kecskeméti színház tagja lesz. Végezetül még annyit fűzött hozzá Őze Áron: „A színház számomra a mindig megújuló és folyamatos munkát jelenti, felelős évadtervekkel. Olyan munkát, melynek sosincs vége. Ugyanis mindig meg lehet újulni, erre készülök. Köszönöm, hogy velem tartotok. És boldog születésnapot, Dunaújváros, hiszen még mindig ünnepeljük a város 70. évfordulóját!”
Dunaújváros, 2021. június 17.
Fotók: Ónodi Zoltán
2021-06-17
Komment
785